Saturday performances at the 1997 Florida Folk Festival (Folklife Performance & Dance Stage) (Tape 3)

Type:

Sound

Date:

05/24/1997

Item:

Audio recording

Container:

77

Series:

S1576

Item ID:

D97-6

Download: MP3

Event Name

Collector or Fieldworker

Tradition Bearer

Genre or Occupation

Title of Work

  • Utpik Waltz (Lewis)
  • Devils Dream
  • Jerusalem Ridge (Taylor)
  • Dont Let Your Deal Go Down
  • Wilson Clog (Godby)
  • Ashokan Farewell
  • Shebeg Shemore (Lindsey)
  • Heres to the Ladies
  • Orange Blossom Special (Nettle)
  • The Devil Went Down to Georgia
  • Angeline the Baker (Wise)
  • Heres to the Ladies
  • Red River Valley (Sakosky)
  • Ghost Riders in the Sky
  • Behind the Mulberry Patch (Gilman)
  • One Rose
  • Sally Johnson (Shocker)
  • Clarinet Polka
  • Queens Polka (Horwich)
  • The Gentle Maiden
  • Rachael (Reeder)
  • Lone Star Rag
  • Lonesome Midnight Waltz (Hendry)
  • Wild Fiddlers Rag
  • Going Back to Where I Come From (Lewis)
  • Willie Jones
  • Swallowtail (Lauren Suarez-Murias)
  • Swallowtail (Jacquelyn Suarez-Murias)
  • Old Joe Clark (Noel Suarez-Murias)
  • Shortening Bread (Clark)
  • Red River Valley (Hedley)
  • Lonesome Fiddle Blues (Murphy)
  • East Tennessee Blues (Harrington)
  • French Folk Song (Sadler)
  • Old Joe Clark (Carawan)
  • Marthas Jig (Potticer)
  • Red Bird (Herrera)
  • Mississippi Sawyer (McCoy)
  • Turkey in the Straw (Trent Watkins)
  • Unidentified song (Bret Watkins)
  • Boil Them Cabbage Down (Watt)
  • Faded Love (Levkowitz)
  • Long Long Ago (Knott)
  • Orange Blossom Special (Slaughter)
  • Old Joe Clark (Stockman)
  • Morning Dew (Lauren Bennett)
  • Farewell to Whiskey (Madelyn Bennett)
  • Rocky Top (Alexandra Held)
  • Old Joe Clark (Elizabeth Held)
  • Old Joe Clark (Gagne)
  • Cripple Creek (Grannatosky)
  • Ashokans Farewell (Lindsey)
  • Ashokans Farewell (Lupo)
  • Jerusalem Ridge (McFadden)
  • Polly Wolly Doodle (Yeager)

Place Name

Corporate or Conference Name

General Note/Comment

  • One digital audio tape (DAT). The Florida State Fiddle Contest was held each year at the Festival on Saturdays (the stages varied from year to year). The winners were allowed to perform on the Main Stage that evening. Kogut served as emcee. Winners for the Rustic Division: Dave Horton (first), David Swanson (second) and Charlie Burton (third). For the Contemporary Division: Gabriel Lewis (first), Judd Taylor (second), and Elan Shocker (third). The winners of the Junior Division were Tommy Slaughter (first), Ian Malinowsky (second) and Joshua Headly (third). The winners of the Twin Fiddle Division: Trenda & Tommy Slaughter (First); Ian Malinsowky & Elan Chalford (second) and Sharon McInnis & Sandy McIntire (third).

Order by Mail

State Archives of Florida
500 S. Bronough St.
MS #9 D
Tallahassee, FL 32399-0250

(Please do not send cash in the mail.)

Order by Email

archives@dos.myflorida.com
Please call with credit card numbers.

Order by Phone

850.245.6718
Archives Photographic and Film Unit

Audio Duplication

Casette to Casette $10.00 per tape
Casette to CD $10.00 per casette
CD to CD $10.00 per disc
DAT to CD $25.00 per tape
Reel-to-Reel Transfer to CD $25.00 per tape